16.06. (wtorek)

Utworzono dnia 15.06.2020

WTOREK PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

1. „ Ciekawa podróż” - słuchanie opowiadania z jednoczesnym pokazem na mapie Polski.

„Ciekawa podróż” – słuchanie opowiadania z jednoczesnym pokazem na mapie Polski. ( załącznik)

„Pewnego dnia dzieci wybrały się na wycieczkę po Polsce (pokaz mapy Polski). Spakowały plecaki i poszły na dworzec kolejowy. Wsiadły do pociągu i pojechały w góry (pokaz na mapie Polski gór). Kiedy wysiadły z pociągu wybrały się na wędrówkę po górach. Do Krakowa wybrały się motorami (pokaz na mapie), gdzie znajduje się stary zamek. Motorami dojechały do zamku na Wawelu, w którym straszą duchy. Po zwiedzeniu zamku, postanowiły odpocząć nad wodą. Na Mazury (pokaz na mapie) jechały pociągiem. Tam dzieci pływały łódką. Następnie samochodami udały się nad morze (pokaz na mapie). Kiedy świeciło piękne słońce dzieci opalały się i pływały w morzu. Wypoczęte i zadowolone pociągiem wróciły do domu”.

Ciekawa podróż” – zabawa  z wykorzystaniem opowiadania rodzica.

Zaproszenie dziecka na wycieczkę.

„Pewnego dnia dzieci wybrały się na wycieczkę po Polsce.

Spakowały plecaki (dziecko naśladuje pakowanie rzeczy do plecaka, wkłada go na plecy) i poszły na dworzec kolejowy.

Wsiadły do pociągu  –  (dziecko pokazuje jak jedzie pociąg) i pojechały w góry.

Kiedy wysiadły z pociągu wybrały się na wędrówkę po górach - (chodzi po górach).

Do Krakowa wybrały się motorami, gdzie znajduje się stary zamek - (dziecko jedzie motorem).

Motorami dojechały do zamku na Wawelu, w którym straszą duchy -  (dziecko zwiedza, boi się). Po zwiedzeniu zamku, postanowiły odpocząć nad wodą. Na Mazury jechały pociągiem.

Tam dzieci pływały łódką - (siada na podłodze, naśladuje poruszanie wioseł). Następnie samochodami -  (dziecko naśladuje jazdę samochodem, kieruje) udały się nad morze.

Kiedy świeciło piękne słońce dzieci opalały się i pływały w morzu - (dziecko naśladuje zabawy nad morzem, pływanie, opalanie).

Wypoczęte i zadowolone pociągiem wróciły do domu.

1. „ Pociąg” - wykonanie pracy przestrzennej z pudełek po zapałkach.

• Zapoznanie dzieci z nazwami pociągów: osobowe i towarowe,

• Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: buch, uch, puff, uff,

• Rozwijanie zamiłowań konstrukcyjnych dzieci.

Pomoce: ilustracje pociągu: osobowego i towarowego ( załącznik), pudełka po zapałkach, papier samoprzylepny, wycinanki, nożyczki, tektura z narysowanymi kołami, klej, mazaki, duży arkusz szarego papieru.

Przebieg: „Jedziemy pociągiem” – rozmowa na temat różnych rodzajów pociągów z wykorzystaniem ilustracji.

• Jaką rolę pełnią pociągi w życiu ludzi?
  •  Jak nazywa się pan, który kieruje pociągiem?
  •  Co trzeba mieć, żeby jechać pociągiem?
  •  Jak nazywa się pan, który sprawdza bilety?
  •  Jakie znacie rodzaje pociągów?

„Pociąg” – ćwiczenia ortofoniczne. Dziecko powtarza odgłosy pociągu i lokomotywy.

„Pociąg osobowy i towarowy” – wyszukiwanie przez dziecko podobieństw i różnic na podstawie ilustracji. ( załącznik)

Podobieństwa: Jeżdżą po szynach. Kieruje maszynista.

Różnice: Co innego przewożą. Inaczej wyglądają.

„Pociąg” – wykonanie pracy przestrzennej z pudełek po zapałkach.

Etapy pracy:

Sklejenie pudełek,

Oklejenie pudełek papierem samoprzylepnym,

Wycięcie okien i innych elementów do ozdobienia wagonów,

Wycięcie i przyklejenie kół.

( proszę o przesłanie zdjęć prac dzieci na grupowego massengera)

• „Autobus” - kolorowanie kredkami rysunku.

Zabawy z porami roku, Wiosna, s. 51.

• ćwiczenia grafomotoryczne str. 62

Pokoloruj rysunek.