O PLACÓWCE

KILKA SŁÓW O PLACÓWCE:

Przedszkole Bajkowa Kraina w Gniewkowie jest jedynym publicznym przedszkolem w Gminie Gniewkowo zapewniającym dzieciom opiekę, wychowanie i edukację.

Pierwotnie jego siedziba mieściła się w budynku przy ulicy Toruńskiej, gdzie w trzech oddziałach miejsc starczało zaledwie dla 60 dzieci. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w związku ze wzrostem ludności naszego miasta, konieczne stało się znalezienie nowych miejsc dla przedszkolaków. W tym celu władze miejskie podjęły decyzje o budowie kolejnej siedziby placówki przedszkolnej przy dzisiejszej ulicy Moniuszki. Chociaż teren (ze względu na wysoki poziom wód gruntowych) nie był najbardziej sprzyjający działaniu, to jednak rozbudowywane w pobliżu osiedle 700 - lecia uzasadniało taką lokalizację.

Budowę rozpoczęto w 1974 roku. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, znaczna część prac wykonana została w ramach czynu społecznego przez rodziców przyszłych przedszkolaków oraz funkcjonujące na terenie miasta zakłady pracy. Ostatecznie uroczyste oddanie przedszkola do użytku odbyło się 20 lipca 1979 r. Placówka rozpoczęła działalność jako Przedszkole nr 2.

Nowy budynek pomieścił 5 oddziałów przedszkolnych dla 180 dzieci, salę gimnastyczną, gabinet lekarski, pokój nauczycielski, pomieszczenie biurowe i zaplecze gospodarcze. W następnych latach przedszkole przechodziło wiele zmian, tak organizacyjnych jak i związanych z remontami oraz modernizacją. W międzyczasie likwidacji uległo Przedszkole nr 1, tak, że zadania dotyczące opieki, wychowania i edukacji najmłodszych gniewkowian spoczęło na przedszkolu nr 2, które jako jedyna placówka tego typu w mieście, otrzymała nazwę Samorządowe Przedszkole w Gniewkowie.

Obecnie przedszkole realizuje swoje działania w czasie przekraczającym ustawowe 5 godzin przeznaczone na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Przedszkole działa 5 dni w tygodniu w godz. 5:30 – 16:00. Do naszego przedszkola należą również oddziały: przy ul. Dworcowej oraz w Lipiu. W związku z tym dostępność do naszych usług jest szeroka i zapewnia możliwość korzystania z nich zarówno mieszkańcom Gniewkowa jak i gminy.

Działaniami placówki wraz z oddziałami objętych jest 280 dzieci z terenu miasta i gminy.

Pobyt dziecka w przedszkolu określa ramowy rozkład dnia. Ściśle zaplanowane są godziny zabaw, zajęć dydaktycznych, odpoczynku, spożywania posiłków oraz pobytu na powietrzu. Do swojej dyspozycji dzieci mają ogromny ogród wyposażony w nowoczesny i bezpieczny sprzęt do zabaw.

Wszyscy pracownicy przedszkola dbają o prawidłowe funkcjonowanie przedszkola, starając się w jak najlepszym stopniu dostosować swoje działania do realnych potrzeb naszych wychowanków.

Najnowsza historia przyniosła naszej placówce kolejną zmianę. Od 1 września 2018 r., na podstawie uchwały LIV/271/2018 Rady Miejskiej w Gniewkowie, z dnia 25 kwietnia 2018 r., nasze przedszkole nosi nazwę: Przedszkole Bajkowa Kraina w Gniewkowie.