Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Bajkowa Kraina w Gniewkowie

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

 

NAUCZANIE ZDALNE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków

 

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków to dobra opcja dla tych, którzy ze względu na panujące zagrożenie wirusowe ograniczyli wyjścia z domu do niezbędnego minimum. Ale nie tylko! Często przeszkoda jest dużo mniej groźna – deszcz za oknem, niska jakość powietrza mogą sprawić, że aktywność ruchowa znajdzie swoje miejsce wśród czterech ścian naszych domów lub przedszkola.

Rozwój fizyczny i motoryczny dziecka

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków, poza dobrą zabawą, mają na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i motoryczny dziecka. Upraszczając teorię:

  • rozwój fizyczny dotyczy zmian w budowie – rozrostu kości, mięśni, zmiany wagi i wzrostu;
  • rozwój motoryczny dotyczy kompetencji związanych z ruchem.

 

Ważne informacje:

  • rozwój motoryczny często klasyfikuje się w kontekście zakresów ruchów: mała motoryka dotyczy ruchów precyzyjnych, ruchów palców, dłoni – np. lepienie, malowanie, pisanie, wiązanie butów; duża motoryka odnosi się do czynności angażujących całe ciało lub duże partie – np. skakanie na skakance, chodzenie, bieganie, wchodzenie po schodach
  • rozwój fizyczny przebiega w dwóch kierunkach: cefalokaudalnie (od głowy do nóg) i proksymodystalnie (od linii środka do boków) – oznacza to, że w pierwszej kolejności zależy nam na rozwoju dużej motoryki, a np. szlaczki to jeden z ostatnich elementów ćwiczeń w nauce pisania.

Pamiętaj także o profilaktyce !!!

 

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków

 

 

Kto szybciej?

dzieci spacerują po dywanie, na umówiony sygnał, np. klaśnięcie jak najszybciej siadają na krześle, stają na jednej nodze, kładą się na brzuchu, itp.

 

Wierszowanki – pokazywanki

 

Ręce w dole, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.

*Monika Sobkowiak, Jak wspierać rozwój przedszkolaka, str. 56, Warszawa 2019

 

Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy kręgosłupa

Autor: Dorota Świdurska, pedagog, fizjoterapeuta

 

  • Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą na przeciwko siebie:
  • Podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione)
  • Siłowanie – obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał każdy ciągnie piłkę do siebie licząc np. do pięciu. Wygrywa ten, kto zabierze piłkę.
  • Klaskanie – dziecko powtarza rytm, którą rodzic pokaże (przy uniesionych łokciach).
  • Dmuchanie – podawanie  do siebie piłeczki ping-pongowej dmuchając ją.

 

 

Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą obok siebie

 

  • Rzucanie – rzucamy jak dalej oburącz woreczek (lub np. kulkę papierową). Następnie czołgamy się po woreczek.
  • Ślizganie – leżąc na podłodze (lub na kocyku) ślizgi na brzuchu (ważne, by ręce odpychały się równocześnie). Zabawę można przeprowadzić w formie zawodów rodzic – dziecko.

Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą na plecach, głowami do siebie

 

  • Z kijkiem – chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głową), nogi podnoszą się dotykając go stopami i wracają na podłoże.
  • Z kijkiem nr 2 – chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głową), ciągniemy kijek do siebie (kto silniejszy)

 

Profilaktyka płaskostopia i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu

 

  • Rodzic i dziecko lub dzieci w pozycji siedzącej
  • Co narysowałem? – rysujemy zakrętką butelki (trzymaną przez palce stóp) litery, cyfry, figury, zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć co zostało zapisane/narysowane
  • Podaj butelkę! – turlanie stopami butelki  do siebie
  • Porządku – wrzucanie do butelki palcami stóp np. żołędzi, kulek papierowych, pogniecionych wcześniej stopami
  • Grzechotka – butelka wypełniona wodą z brokatem jest trzymana przez palce stóp, zadaniem dzieci jest potrząsanie butelką „grzechotką” w dowolnym rytmie, rytm może naśladować druga osoba

 

Rodzic i dziecko lub dzieci w pozycji leżącej

 

  • Grzechotka nr 2 – jak wyżej, z tą różnicą, że butelkę trzymają ręce w leżeniu na brzuchu (łokcie w górze)
  • Kółka – leżymy na brzuchu, rodzic trzyma butelkę w wyprostowanych rękach, dziecko obiema rękami (łokcie uniesione) wrzuca na butelkę kółka/obręcze. związane w pętlę sznurówki
  • Złap mnie – rodzic trzyma butelkę wyprostowanych rękach. Dziecko czołga się do butelki, by np. nakleić na niej naklejkę lub ją przewrócić w określonym czasie (rodzic liczy np. do 8, 10 )
  • Kręgle – potrzebujemy do tej zabawy więcej butelek. Leżąc na brzuchu w pewnej odległości od butelek “kręgli” przewracamy je tocząc piłkę palcami stóp lub rękami (łokcie uniesione, w bok).

 

 

Gimnastyka z kolorowymi kartami

 

Zasada jest prosta: losujesz kartę i wykonujesz ćwiczenia. Możesz:

  • ukryć karty w pokoju i poprosić dziecko, by je wcześniej odszukało
  • oznaczyć działaniami i poprosić dziecko o wykonanie obliczeń wcześniej
  • oznaczyć literami, z których składa się imię dziecka i wykonywać w kolejności (np. M-o-n-i-k-a).

​​

                                  

 

 

*informacje zaczerpnięte ze strony:  https://panimonia.pl/2020/03/18/zabawy-ruchowe-i-gimnastyczne-dla-przedszkolakow/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Profilaktyka wad postawy u dziecka
 
 
 
 
Ze względu na zagrożenie wirusowe jesteśmy zmuszeni spędzić więcej czasu w domu. To czas na to, by przyjrzeć się uważnie postawie naszego dziecka. Dobre nawyki wypracowane w najmłodszych latach będą owocowały w trakcie dalszego rozwoju dziecka. To, jaką postawę przyjmuje nasz podopieczny rzutuje na to, jak dziecko pisze, chodzi, biega, a nawet na ułożenie narządów artykulacyjnych. Innymi słowy, profilaktyka wad postawy u dziecka jest konieczna!
 
 
Profilaktyka wad postawy – co radzi fizjoterapeuta
 
 
Dorota Świdurska, wrocławski nauczyciel i fizjoterapueta z wieloletnim doświadczeniem w pracy z przedszkolakami, stworzyła dla Was krótką listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
 
 
Głód ruchu
 
Profilaktyka wad postawy związana jest z rozwojem ruchowym przedszkolaków. Dziecko odczuwa nieustanną potrzebę ruchu. W związku z tym daj mu codziennie przynajmniej pół godziny czasu na zabawę na dworze – to proste i bardzo potrzebne.
W obliczu wirusowego zagrożenia pamiętaj o częstym myciu rąk i wyborze miejsca, w którym dziecko będzie mogło swobodnie się wybiegać bez ryzyka kontaktu z przypadkowymi osobami.
Sprawdzaj jakoś powietrza przed planowanym spacerem.
 
Samodzielny chód
 
Niezależnie od towarzyszącego pośpiechu, dziecko powinno samodzielnie, o własnych nogach, dojść do przedszkola czy do miejsca docelowego naszego spaceru. Wózek i ręce rodzica nie stanowią wspomagania jakiego wymaga dziecko w wieku przedszkolnym.
Zawsze, kiedy nadarza się okazja, zachęcaj dziecko do samodzielnego chodzenia po schodach. Zadbaj o bezpieczeństwo i kształtuj prawidłowe nawyki utrwalając ruch prawostronny i trzymanie się poręczy.
 
Obuwie dziecka
 
Obuwie dziecka to zarówno buty, domowe kapcie i obuwie zmienne, którego dziecko używa w przedszkolu. Bywa powodem do zmartwień nauczycieli. Przedszkolne kapcie bywają za duże, rozpinające się, zbyt miękkie. Obuwie powinno być dostosowane rozmiarem do aktualnych potrzeb dziecka. Odpowiedni rozmiar butów i kapci jest ważny ze względu na bezpieczeństwo podczas zabawy, przemieszczanie się po schodach i przede wszystkim konieczne dla prawidłowego rozwoju stopy. Usztywniana i antypoślizgowa podeszwa dodatkowo przeciwdziałają wypadkom.

 

 

Plecak

Świadomy wybór plecaka to ważny element profilaktyki wad postawy. Jeśli dziecko korzysta już z plecaka, zadbaj by był dopasowany rozmiarem do jego wzrostu i jednocześnie miał tak wyregulowane paski, aby przylegał dobrze do pleców. Plecaki warte polecenia to te, które mają dodatkowe przednie zapięcie. Przy okazji: zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10 – 15 procent masy ciała dziecka. Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.

  • Zwróć uwagę na to, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach.
  • Podczas przedszkolnych wycieczek wybierz mały plecak, zamiast worka czy torby, którą dziecko musiałoby nieść w jednej ręce.

 

Stolik, biurko

Zbyt niski stolik sprzyja nadmiernemu pochyleniu się do przodu, garbieniu się. Blat umieszczony zbyt wysoko wymusza natomiast podciąganie ramion w górę, niepożądane przykurcze i rozciąganie mięśni posturalnych. To ważne, aby wysokość stolika umożliwiała ułożenie przedramion ugiętych pod kątem prostym tak, aby tworzyły linię poziomą do blatu oraz nóg pod kątem prostym do podłoża. Prawidłową postawę przy stole i biurku ułatwi regulowana wysokość stołu i krzesła.

 

 

Siedzenie na podłodze

 

Warto zwrócić uwagę, by dziecko podczas zabawy na dywanie nie siadało z nóżkami ustawionymi w literę „w” (podudzia na zewnątrz, kolana do środka – to błąd). Proponowany dziecku siad to siad skrzyżny (“po turecku”) lub siad japoński. Siedząc na krześle stopy „nie wiszą”, ale są podparte całą powierzchnią o podłoże – ważna jest odpowiednia wysokość krzesełka. O poprawnej postawie mówimy wtedy, gdy dziecko siedzi na całej powierzchni krzesła, plecy są oparte o oparcie. Zwróć uwagę, aby dziecko nie siadało z nogą pod pośladkami.

 

Obuwie ortopedyczne

Obuwie ortopedyczne spełnia swoją rolę, jeśli jest zapięte stabilnie (bez luzu w bucie), jeśli  jest  potraktowane jako uzupełnienie systematycznych ćwiczeń zaleconych dziecku przez lekarza. W innym przypadku może przynieść więcej  szkody niż pożytku. Nie kupuj dziecku obuwia ortopedycznego „na wszelki wypadek”.

 

Obserwacja dziecka

Warto zwracać uwagę czy dziecko nie garbi się, czy nie ma tendencji do nieprawidłowego siadu, przyjrzeć się ustawieniu kolana oraz stóp (podpowiedzią jest to, które części tyłu obuwia ścierają się szczególnie – dobrze, aby to był środek). Dobrze jest kształtować prawidłowe nawyki podczas podnoszenia przedmiotów z podłogi.

 

 

*informacje zaczerpnięte ze strony:  https://panimonia.pl/2020/03/18/zabawy-ruchowe-i-gimnastyczne-dla-przedszkolakow/

 

 

Profilaktyka wad postawy – infografika

 

*opracowanie do druku: https://bajkowakraina.przedszkolna.net/pliki/plik/profilaktyka-wad-postawy-u-dziecka-2-1585839874.pdf

NASZA PLACÓWKA

 

Przedszkole czynne jest w godzinach:

ul. St. Moniuszki 2:  

5.30 - 16.30

Oddział w Lipiu:

7.00 - 15.00

 

     

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Biuletyn Informacji Publicznej