25.05. (poniedziałek)

Utworzono dnia 24.05.2020

Poranek

Śpiewnie i kołysanka się do piosenki pt.:”Jesteś Mamo Skarbem mym” Śpiewające Brzdące.

Tekst:

Kiedy mija noc i dzień nastaje,

Zawsze mówisz mi – witaj kochanie

Po czym tulisz mnie, czule całujesz,

Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję

Proszę otwórz serce swe,

Niech w nie wpadną słowa te,

Które Tobie teraz ja,

Podarować właśnie chcę

Wszystko Tobie jednej dam

Kiedy mija dzień i noc nastaje,

Mówisz – miłych snów, moje kochanie

Po czym tulisz mnie, czule całujesz,

Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję

Proszę otwórz serce swe,

Niech w nie wpadną słowa te,

Które Tobie teraz ja,

Podarować właśnie chcę

Wszystko Tobie jednej dam

Jesteś wszystkim tym co mam,

Wszystko Tobie jednej dam.

SMOKI

3-4-5L

Zestaw Ćwiczeń Gimnastycznych : Rozwijanie ogólnejsprawności fizycznej.

SMOKI

5L

„Co jest dłuższe, a co krótsze?”: Zabawy matematyczne związane z nauką mierzenia bez użycia linijki.

Propozycje zabaw:

PRZYKŁAD 1. PYTANIA I ZAGADKI

Grupę dzieci należy podzielić na dwa zespoły. Każda grupa po naradzie odpowiada na kolejno zadawane pytania. Pierwsze pytania dotyczy określenia, kto jest wyższy: np. nauczycielka czy wybrany przedszkolak. Dzieci, poprzez spostrzeganie wzrokowe, określają wysokość obu postaci i porównują je, a następnie wyjaśniają oraz argumentują udzieloną odpowiedź. Ćwiczenie to ma sprawdzić umiejętności dzieci w zakresie wnioskowania na poziomie spostrzeżeń wzrokowych oraz w zakresie posługiwania się pojęciami „wyższy”–„niższy”.

W dalszej kolejności zespoły dzieci kolejno porównują znajdujące się wokół nich krzesełka, stoliki, zabawki – np. pluszowe misie oraz inne elementy sali przedszkolnej (szafy, kwiaty, samochody) lub odpowiednio złożone (np. w harmonijkę) paski papieru (co służy ćwiczeniu pojęć „dłuższy”, „krótszy”

Celem zaproponowanych ćwiczeń jest zaktywizowanie podopiecznych oraz stworzenie im możliwości projektowania własnych propozycji oraz analizowania i wnioskowania na bazie posiadanych doświadczeń.

PRZYKŁAD 2. ODMIERZAMY DŁUGOŚCI

Na stole umieszczono wstążki pocięte na kawałki różnej długości. Zadaniem dzieci jest próba odgadnięcia – za pomocą obserwacji – który ze sznurków jest najdłuższy, a który – najkrótszy. Następnie dzieci porównują sznurki i sprawdzają, czy udzielona odpowiedź jest poprawna.

UWAGA!

Do tego zadania można wykorzystać też sznurek, kłębek wełny lub kolorowe tasiemki. Zaleca się, by ich ułożenie było maksymalnie urozmaicone, tak by utrudnić dzieciom odgadnięcie długości.

Niniejsze zadanie ma na celu również doskonalenie umiejętności wnioskowania na poziomie spostrzeżeń wzrokowych oraz utrwalenie pojęć „dłuższy”–„krótszy”.

Inną odmianą tego ćwiczenia jest porównywanie długości dwóch wstążek (lub drucików) oraz określenie, która
z nich jest dłuższa. Problem polega na tym, że jedna z nich jest zawiązana na supełki, a druga na kokardkę. Początkowo dzieci mają za zadanie określić ich długość za pomocą postrzegania wzrokowego. W przypadku pojawienia się trudności w określeniu długości wstążki, dzieci wspólnie z nauczycielką starają się odgadnąć, co zrobić, żeby móc je zmierzyć i porównać. W tym przypadku warto postawić problem półotwarty, który umożliwi dzieciom sformułowanie własnych propozycji rozwiązania zadania (oraz wykazanie się własną pomysłowością i giętkością myślenia).

PRZYKŁAD 3. NIŻSZY, RÓWNY, WYŻSZY

Ćwiczenie polega na znalezieniu wokół siebie osoby lub przedmiotu, z którą jest się równym wzrostem. W dalszej kolejności dzieci mają odszukać w otaczającej je przestrzeni elementy, które są od nich wyższe bądź niższe.

Podczas tego ćwiczenia dzieci same projektują, wybierają oraz wyszukują sytuacje wymagające wykonywania operacji umysłowych o charakterze matematycznym – w tym przypadku polegające na porównywaniu długości (wysokości).

PRZYKŁAD 4. JAK MOŻEMY TO ZMIERZYĆ?

W trakcie tego zadania dzieci w pierwszej kolejności mają zaproponować inne (oprócz linijki, ekierki czy np. miary krawieckiej) przyrządy służące do mierzenia. Zadaniem nauczycielki jest w pierwszej kolejności – poprzez postawienie problemu półotwartego – podążanie za odpowiedziami najmłodszych, a następnie wysunięcie własnych propozycji „przyrządów”, które pomogą określić długość poszczególnych przedmiotów, np.:

■    Dłonie
    Odmierzanie długości biurka lub stołu za pomocą dłoni (jedna za drugą).

Popołudniowy relaks...

Słuchanie i oglądanie baśni : „O diable z trzema złotymi włosami" Baśnie Braci Grimm. https://youtu.be/3cizBlLTrbE

Książka 4L

WIOSNA3

STR.:25 Nazwij i pokoloruj mieszkańców łąki.

Książka 5L

WIOSNA3

STR.:49 Odpowiedz na pytania. Pisz cyfry po śladzie. Pokoloruj rysunek.