07.04.2021r. (środa)

Temat kompleksowy: Powroty ptaków

Temat dnia: JASKÓŁKA ROBI KÓŁKA

RANEK

Karta pracy, cz. 3, s. 55.( dla dzieci , które jeszcze nie uzupełniły)

Ćwiczenia w pisaniu litery j, J po śladzie. Dzieci chętne ćwiczą pisanie litery w liniaturze bez wzoru.

„Zapamiętaj i narysuj” – zabawa kształcąca wyobraźnię.

Dzieci siedzą w parach jedno za drugim. Dziecku siedzącemu z tyłu nauczyciel podaje kartkę ze szkicem obrazka (np. słońce, kwiatek, dom).

Ma on za zadanie narysować taki sam obrazek na plecach kolegi, który rysuje taki sam obrazek na swojej kartce. Potem następuje zmiana ról.

• Zabawy z językiem angielskim

Temat 1: „Gdzie jest jaskółka?”

– zabawa matematyczna.

Cele:

• Doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi.

• Rozwijanie orientacji przestrzennej.

• Rozwijanie logicznego myślenia.

Środki dydaktyczne: nożyczki, dywaniki, kartki A4 z narysowanymi 6 liniami

Przebieg:

Przygotowanie do zajęć.

Dzieci wycinają jaskółki, które będą wykorzystywane podczas zajęć matematycznych.

„Kropka do kropki” – ćwiczenia w liczeniu.

W pudełku znajdują się wycięte z brystolu kwadraty, na których narysowane są w różnych ilościach kropki (1 – 5). W pudełku znajduje się po kilka takich samych kwadratów. Chętne dziecko podchodzi do nauczyciela, wybiera 2 kartoniki i liczy jaka jest suma kropek z dwóch kartoników.

„Gdzie leży jaskółka?” – ćwiczenie orientacji w przestrzeni.

Na dywanikach leżą wycięte jaskółki. Dzieci układają je zgodnie z instrukcją nauczyciela.

- Połóż jaskółkę na środku dywanika

- połóż jaskółkę w górze dywanika

- połóż jaskółkę w dole dywanika

- połóż jaskółkę w prawym górnym rogu dywanika

- połóż jaskółkę w lewym dolnym rogu dywanika

- połóż jaskółkę w lewym górnym rogu dywanika

- połóż jaskółkę w prawym dolnym rogu dywanika

„Gdzie siedzi jaskółka?” – liczebniki porządkowe.|

Dzieci otrzymują kartki A4 z narysowanymi 6 liniami. Wykonują zadania według instrukcji nauczyciela.

- policz wszystkie wycięte jaskółki

- podziel jaskółki na 2 równe zbiory układając je z prawej i lewej strony dywanika.

- policz ile jaskółek jest w każdym zbiorze i 6 jaskółek odłóż na bok

- na środku dywanika połóż kartkę z liniami, które w zabawie są drutami, na których siadają jaskółki

- na pierwszym drucie połóż 1 jaskółkę, a na czwartym 4

- ułóż zadanie do rysunku (Na pierwszym drucie siedziała 1 jaskółka, a na czwartym 4. Ile jaskółek siedziało na drutach?)

- na trzecim drucie połóż 3 jaskółki, a na szóstym 2

- ułóż zadanie do rysunku (Na trzecim drucie siedziały 3 jaskółki, a na szóstym 2. Ile jaskółek siedziało na drutach?)

- korzystając ze wszystkich jaskółek ułóż dowolną ich ilość na każdym drucie.

- powiedz ile jaskółek siedzi na każdym twoim drucie

„Ptaki do gniazd” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Na podłodze leżą rozłożone obręcze. Dzieci poruszają się swobodnie po sali, naśladując latające ptaki. na sygnał wskakują do obręczy. Może w niej być tyle osób, ile wskaże nauczyciel.

Temat 2: „Ćwiczymy jak ptaki”- zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Cele:

• Zapoznanie się z zasadami zabawy „Bocian, żabki, jaskółka i żuraw”.

• Kształtowanie koordynacji ruchowej i równowagi.

• Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.

Forma: ćwiczenia kształtujące koordynację ruchową i równowagę.

1. Czynności organizacyjno – porządkowe:

- Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

2. Część wstępna:

Zabawa ożywiająca:

Dzieci przemieszczają się po sali w określony przez nauczyciela sposób.

Bocian – dzieci chodzą po sali wysoko unosząc kolana,

Żabki – dzieci skaczą po sali naśladując żabki,

Jaskółka – dzieci stoją na jednej nodze, druga noga uniesiona w tył, ramiona w bok,

Żuraw – dzieci stoją na jednej nodze, druga noga ugięta i uniesiona w górę, ręka przełożona pod kolanem i chwytamy się za nos.

3. Część główna:

Dzieci dobierają się w pary. W parach ustawiają się naprzeciwko siebie i trzymając się za ręce wykonują ćwiczenia:

- dzieci na zmianę wykonują przysiady,

- dzieci w tym samym czasie wykonują przysiad,

- dzieci wykonują obrót wokół własnej osi cały czas trzymając się za ręce, zmiana kierunku,

- nauczyciel liczy do 2, na 1 dzieci klaszczą w swoje dłonie, na 2 uderzają w dłonie osoby współćwiczącej,

- ćwiczenie jak wyżej tylko liczymy do 4, na 1 dzieci klaszczą w swoje dłonie, na 2 przybijają piątkę prawą ręką, na 3 klaszczą w swoje dłonie,

na 4 przybijają piątkę lewą ręką,

- ćwiczenie jak wyżej tylko w siadzie ugiętym i ćwiczą nogi, na 1 klaśnięcie podeszwami stóp, na 2 przybijamy piątkę prawą stopą, na 3 klaśnięcie

podeszwami stóp i na 4 przybijamy piątkę lewą stopą,

- ćwiczący w leżeniu tyłem stopy opierają o stopy osoby współćwiczącej i wykonują ruchy jakby jechały na rowerze. Po kilku ruchach zmiana kierunku.

4. Część końcowa:

Ćwiczenie oddechowe:

W parach, jedno z dzieci w leżeniu tyłem wykonuje wdech (brzuch wciągamy uwypuklamy klatkę piersiową) i wydech (wypychamy brzuszek ku

górze), w tym czasie drugie dziecko kładzie rękę na brzuchu osoby ćwiczącej i sprawdza czy brzuch prawidłowo pracuje. Zmiana w parach.

Czynności organizacyjno – porządkowe:

Omówienie realizowanych zadań, zachęcenie do kontynuowania ćwiczeń poza zajęciami, pożegnanie.

POPOŁUDNIE

„Ptaki do gniazd” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

Karta pracy, cz. 3, s. 56.

Posłuchaj opowiadania o bocianie. Narysuj co zjada bocian.

Rodzina bocianów mieszka w gnieździe na wysokim słupie. Z gniazda widać łąkę, którą bociany często odwiedzają. To dla nich prawdziwa stołówka. Można tam złapać koniki polne, ślimaki, zaskrońce, krety. W stawie można upolować małą rybę lub żabę. Na pobliskim polu łatwo o myszy

i nornice. Niedawno pojawiły się w gnieździe dwa młode bocianki. Szybko rosną i ciągle są głodne. Rodzice wykonują wiele lotów na łąkę, aby maluchy miały co jeść. Niedługo wyrosną z nich piękne ptaki, które same zaczną zdobywać pożywienie.