01.04.2021r. (czwartek)

WIELKANOC

Temat dnia: WIELKANOCNE MUZYKOWANIE

RANEK

„Lubię Wielkanoc bo…” – zabawa słowna. Dzieci mówią za co lubią święta i dlaczego. „

O! Wielkanoc” – zabawa twórcza. Dzieci dostają kartki, na których napisana jest litera O. Dorysowują do niej element tak aby, powstało z niej coś co kojarzy się z Wielkanocą. Np. pisanka, kurczaczek.

Temat 1: „Kto tak pięknie gra?” – zabawy z instrumentami.

Cele:

• Doskonalenie umiejętności gry na wybranych instrumentach.

• Doskonalenie wrażliwości słuchowej.

• Umuzykalnianie dzieci.

Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, papierowe jajka

Przebieg:

„Chodzimy jak…” – improwizacja ruchowa kierowana. Dzieci poruszają się swobodnie przy dźwiękach muzyki tanecznej. na sygnał nauczyciela poruszają się jak wskazane przez nauczyciela zwierzę np. kurczak, baranek, kura z boląca nogą, królik.

„Jaki to instrument” – zagadki słuchowe. Za parawanem nauczyciel ukrywa instrumenty perkusyjne. Gra na wybranym instrumencie, a dzieci odgadują co to za instrument. Następnie dzielą nazwę instrumentu na sylaby. Pokazują jaki ruch pasuje do danego instrumentu.

„Cicho, głośno coraz głośniej” – gra na instrumentach perkusyjnych. Dzieci naśladują pojedyncze krople deszczu – grają wolno i cicho na trójkątach. Deszcz jest większy – grają na trójkątach głośniej i szybciej, dołączają się dzwonki. Grzmot – mocne, głośne uderzenie w talerze. Naśladowanie głosem padającego deszczu i grzmotu – dzieci powtarzają wolno i cicho „kap, kap, kap…”, następnie coraz szybciej i głośniej, na koniec mówią „trach”. Wracają do gry na instrumentach.

„Jajko duże i małe” – ćwiczenie ruchowo – graficzne. Dzieci słuchają spokojnej muzyki i kreślą w powietrzu kształt dużego i małego jajka. Improwizacja melodyczna. Chętne dzieci śpiewają rymowankę na wymyśloną przez siebie melodię. Pisanki, pisanki dzisiaj malujemy, jutro je komuś podarujemy.

Temat 2: „Baba wielkanocna” – rysowanie kredkami pastelowymi.

Cele:

• Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej.

• Wdrażanie do estetycznego wykonywania pracy.

• Rozwijanie inwencji twórczej.

Środki dydaktyczne: wiersz „Wielkanocna baba” Doroty Kossakowskiej, kartki białe A4, kredki pastelowe, serwetki papierowe z motywem świątecznym, nożyczki, klej, szary papier

Przebieg:

Słuchanie wiersza. „Wielkanocna baba”

Wielkanocna baba stoi na stole, cała w lukrze cukrowym.

Są przecież święta, więc wystrojona stoi w ubranku nowym.

Wokół niej bazie oraz baranek, a w koszyku z wikliny mnóstwo pisanek.

Rozmowa na temat wiersza.

- Jakie ciasto stoi na stole?

- Jak wygląda baba wielkanocna?

- Co stoi na stole obok baby wielkanocnej?

Podanie tematu pracy.

- Dzieci rysują na białej kartce kształt babki wielkanocnej i kolorują ją.

- Wycinają babkę i przyklejają na złożonej na pół serwetce z motywem świątecznym.

- Ozdabiają babkę wyciętymi z kolorowego papieru kurczaczkami, baziami, kwiatami.

Samodzielna praca dzieci.

POPOŁUDNIE

"Zbieraj jajka” – zabawa ruchowa z elementem liczenia.

„Świąteczne życzenia” – zabawa słowna. Próby samodzielnego formułowania życzeń. Swobodne zabawy dzieci – wdrażanie do sprzątania po zakończonej zabawie.