29.03.2021r. (poniedziałek)

Utworzono dnia 28.03.2021

29.03.2021

1. Marcowa pogoda- słuchanie piosenki M. Tomaszewskiej oraz zapoznanie z niektórymi przysłowiami ludowymi dotyczącymi nadejścia wiosny.

1. Posłuchaj piosenki o marcowej pogodzie.

2. Odpowiedz na pytania:

-Jaka jest marcowa pogoda?

- Jakie kwiaty przebijają się przez śnieg?

- Kiedy zima idzie do morza?

- Jakim miesiącem jest marzec?

- Kiedy pęka zima?

- A gdy w marcu ciągle pada to komu biada?

3. W treści piosenki ukryły się przysłowia ludowe o wiośnie, czyli wskazówki czy przestrogi oparte na obserwacjach pogody przez ludzi kiedy jeszcze nie było prognozy pogody w telewizji.

Oto one: „na świętego Grzegorza idzie zima do morza” czyli imieniny Grzegorza(12 marca) zapowiadają nadejście wiosny, od tego czasu można zauważyć ocieplenie i pierwsze oznaki wiosny; „gdy na Józefa pięknie zima niedługo pęknie” czyli gdy 19 marca (imieniny Józefa) jest ładna pogoda oznacza to, że zima już odchodzi i wiosna co raz bliżej; „a gdy w marcu ciągle pada, to rolnikom wtedy biada” czyli ciągłe opady deszczu w marcu uniemożliwiają prace w polu rolnikom, a przez to może być problem ze zbieraniem plonów w odpowiednim czasie lub nawet ich brakiem.

4. Wybierz jedno z powyższych przysłów i podziel je rytmicznie na sylaby.

2. Zestaw ćw. gimnastycznych- patrz zakładka: zajęcia dodatkowe- zajęcia ruchowe