23.06. (wtorek)

23.06.2020 r. (wtorek)

TEMAT TYGODNIA:  WAKACJE

TEMAT DNIA :  Bezpieczne wakacje

I . Temat: Jak bezpiecznie spędzić wakacje?”– układanie kodeksu wakacyjnego na podstawie opowiadania Doroty Kossakowskiej.

- Zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa w różnych miejscach podczas letniego wypoczynku,

1.Pomoce: duży arkusz papieru, gruby flamaster, farby, ilustracje: gór, morza, lasu.

2. Przebieg:

„Jak bezpiecznie spędzić wakacje?” – słuchanie opowiadania.

Wakacje to czas wypoczynku, zabawy, przygód. Każdy ma swój ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Jedni lubią wyjazdy nad morze, inni chętnie chodzą po górach. Niektórzy kochają kąpiele w jeziorze, a jeszcze inni wieś i spacery po łące. Część turystów wyjeżdża

za granicę, aby poznać inne kraje. Wakacje są po to, aby odpocząć od nauki i pracy. Wypoczywając w różnych ciekawych miejscach musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Zuzia w tym roku była z rodzicami i rodzeństwem nad jeziorem. Pamięta jak wspólnie z mamą i siostrami przypominały jak należy zachować się nad wodą. Dzieci zawsze są pod

opieką dorosłych, do wody wchodzą razem z rodzicami. Chronimy swoje ciało przed gorącymi promieniami słońca i pijemy wodę. Podczas spacerów nigdy nie zrywamy nieznanych roślin i nie dotykamy napotkanych zwierząt. Przestrzegając tych zasad bezpiecznie spędzimy wakacje. Wypoczniemy, poznamy nowych ludzi, zobaczymy ciekawe miejsca i pozostaną nam miłe wspomnienia.

3. Rozmowa na temat opowiadania.

- Co  można robić podczas wakacji nad morzem, w górach, na wsi, nad jeziorem ?

- Jak należy zachowywać się podczas letniego wypoczynku?

4. „Wakacyjny kodeks postępowania” – wspólne układanie regulaminu i zapisywanie go przez rodzica.

Dziecko wspólnie z rodzicem układa zasady bezpiecznego postępowania podczas letniego wypoczynku. Rodzic zapisuje je na dużym arkuszu papieru. Na koniec odczytuje hasła. Dziecko

stempluje odciskiem dłoni pomaczanej w farbce arkusz z kodeksem i w ten sposób akceptuje go i zobowiązuje się go przestrzegać.

5. Zawieszenie „Kodeksu postępowania wakacyjnego” w widocznym miejscu w domu; utrwalanie go i rozmowy na jego temat przy nadarzających się okazjach.