02.04.2021r. (piątek)

Utworzono dnia 02.04.2021

02.04.2021

1. Pisanki, kraszanki” - zapoznanie  z różnymi sposobami zdobienia jajek dawniej i dziś.

1. Rozwiąż zagadki:

Kura je zniosła, mama przyniosła,

ugotowała i dzieciom podała.      /jajko

Choć zniosła ją bura kurka,

wygląda tak, jak laurka.

Tkwi w wielkanocnym koszyku,

święconce dodając szyku.  /pisanka/

2. Obejrzyj tradycyjne wielkanocne jajka. (załącznik)

3.  Mamy różne sposoby zdobienia jajek, oto najbardziej znane świąteczne jaja:

Pisanki – na skorupce gorącym, roztopionym woskiem rysuje się różne wzory, a następnie zanurza jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używa się między innymi szpilek, igieł, słomek i drewienek lub nanosi proste elementy graficzne rozgrzanym końcem świecy. Pisanki są znane w regionie Białegostoku.

Kraszanki – (zwane też malowankami ) – jajka gotuje się w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych: brązowy: łupiny cebuli,czarny: łupiny orzecha włoskiego,żółty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka,fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy,zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka,różowy: sok z buraka.

Drapanki – powstają przez drapanie ostrym narzędziem ubarwionej powłoki jajka.

Oklejanki – (naklejanki) ozdabia się je skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą.

Nalepianki – są bardzo znane w okolicach Łowicza i Krakowa. Powstają poprzez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

4. Wykonaj ćwiczenie na s.41.

2.Wielkanocne jajka” – wykonanie ozdoby wielkanocnej z jajka.

*pomoce: wydmuszka lub ugotowane jajko, materiały do zdobienia : pisaki, krepa, naklejki na jajka, kawałki koronek, barwniki,klej itp.

1. Przygotuj potrzebne materiały.
  2. Zdecyduj w jaki sposób ozdobisz swoje jajko, możesz skorzystać z podpowiedzi z poprzedniego zajęcia. Pamiętaj, że jeśli pracujesz z wydmuszką musisz uważać, gdyż jest ona krucha.
  3. Wykonaj własną ozdobę i w czasie świąt umieść ją na Waszym świątecznym stole.

• pisanki
    Utworzono dnia 29.03.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych