ŚRODA 31.03.2021

Utworzono dnia 31.03.2021

31.03.2021 r. (środa)

Temat kompleksowy: „Wielkanoc”

1.„Zabawy gimnastyczne” – zakładka „zajęcia dodatkowe”.

Proszę przygotować dla dziecka jajko ze styropianu ( lub wydmuszkę), może być narysowany na kartce kontur jajka lub kolorowanka z jajkiem, którą dzieci otrzymały oraz do wyboru pisaki,kredki, farby, plastelina, wycinanki, różnego rodzaju ziarenka.

1.Słuchanie wiersza:

„Pisanki” D. kossakowskiej

Kurki białe i brązowe,

a tu jajka kolorowe.

Różne gwiazdki i kropeczki,

jak sukienka dziewczyneczki.

W święta stół ozdobią cały,

i ten duży i ten mały.

2. Samodzielne ozdabianie przez dziecko jajka wg własnego pomysłu. Rozmowa na temat sposobu wykonania pracy.

Możliwość przesłania zdjęcia prac na grupowego Messengera

6 - latki

Karty pracy część 3  str. 57,58 i 59

5 –latki

Karty pracy część 3  str. 47

Dla chętnych dzieci i rodziców propozycja„Eksperymentów z jajkiem”

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: obrazki jajek (przepiórczych, kurzych, gęsich, strusich), dwa jajka, ocet, szklanka, przezroczyste, głębokie naczynie, woda, sól, jajko ugotowane i jajko surowe, piłka.

1.Oglądanie jajek.

Dziecko ogląda zdjęcia (obrazki) różnych jajek (przepiórczych, kurzych, gęsich, strusich). Porównuje ich wygląd.

2. Zapoznanie z budową jajka.

Rodzic rozbija jajko – rozdziela je. Dziecko ogląda żółtko i białko, nazywa je. Wymienia potrawy sporządzane z jajek.

3.Kto wykluwa się z jajka? – rozmowa.

Dziecko podaje nazwy zwierząt, które wykluwają się z jajek (ptaki, węże, krokodyle, , a kiedyś dinozaury...).

4.Jajka i woda – eksperyment.

Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkłada je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie.

Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwuje, co dzieje się z jajkiem.

5.Eksperyment z jajkiem.

Dziecko wkłada jajko do szklanki z octem. Zostawia jajko na całą dobę. Po jednym dniu sprawdza co się stało z jajkiem. Wysuwa wnioski i dokładnie ogląda jajko, zwraca uwagę na to co się zmieniło i opisuje jakie jest teraz.

Zachęcam do przesyłania zdjęć na grupowego Messengera.