08.06. (poniedziałek)

Utworzono dnia 07.06.2020

Temat: MÓJ WZROK

1. Poznajemy świat za pomocą zmysłu wzroku.

„ Zmysł wzroku”- prezentacja rodzica z wykorzystaniem obrazków tematycznych ( dostępne w internecie) i książek na temat budowy i działania oka.

„ Jak dbamy o nasze oczy”- wypowiedzi dziecka. Dziecko podaje sposoby dbania o oczy:

• noszenie okularów słonecznych i korekcyjnych,
  • zjadanie marchewki, dieta warzywno – owocowa,
  • długi sen, częsty odpoczynek dla oczu,
  • regularne badanie wzroku u okulisty,
  • ćwiczenia oczu i całego ciała,
  • dobre oświetlenie do pracy i zabawy,
  • okłady na oczy z ogórka, rumianku lub zielonej herbaty.

„ Co by było gdyby, człowiek nie miał oczu?” - zabawa słowna, kreatywna. Dziecko wymyśla twórcze odpowiedzi na podany problem.

„ Moje zmysły” - zabawa ruchowa.

Dziecko swobodnie porusza się po dywanie, na przerwę rodzic prezentuje symbol danego zmysłu: ucho, nos, usta, oko, dłoń, a dziecko pokazuje u siebie te części ciała i dzieli na sylaby i głoskuje wyrazy: ucho, nos, oko, dłoń.

„ Jaką minkę pokazać?”- zabawa z wykorzystaniem sylwet- minek.

Rodzic opowiada krótkie przykłady zachowań dziecka w wieku przedszkolnym. Gdy dziecko usłyszy o jakimś złym zachowaniu, podnosi smutną minkę. Gdy zachowanie jest właściwe- wesołą.

„ Ćwiczymy buzię i język- ćwiczenia i zabawy artykulacyjne, zabawy z lusterkami”.

Ćwiczenia mięśni narządów mowy, szczęki, warg oraz przedniej części języka. Dziecko ma malutkie lusterko. Wykonują polecenia rodzica jednocześnie sprawdza poprawność wykonania patrząc w lusterko: miny (smutna, wesoła, przestraszona, zdziwiona), masaż językiem górnej wargi, dolnej, próby dotknięcia języka do nosa, brody, liczenie ząbków końcem języka.

2. Zajęcia ruchowe ( patrz zajęcia dodatkowe)

• ćwiczenia grafomotoryczne str. 63 dwie linijki na kolorowo
  • „ Masa z papieru”- proszę przygotować składniki: gazety codzienne, woda, duży pojemnik, 1/2 paczki kleju do tapet, 1 kg. mąki.

Papier rwiemy na małe kawałki, zalewamy wodą, pozostawiamy na noc. Następnego dnia dodajemy klej do tapet i mąkę, wszystko dokładnie mieszamy. Jeśli masa jest mało gęsta, dodajemy mąkę. Masę wykorzystamy na następny dzień.