07.04.2021r. (środa)

Utworzono dnia 07.04.2021

1.  „Bocian i jego gniazdo” – słuchanie opowiadania.

Rozwiązanie zagadki słownej:

Na czerwonych długich nogach po łące wędruje.

Wśród zielonej trawy żabki wypatruje.

(bocian)

„Bocian i jego gniazdo” – opowiadanie.

Wiosna powoli zaczyna swe królowanie. Pojawiają się liście na drzewach, w ogrodach i lasach zakwitają kwiaty. Wszystko budzi się do życia. Ptaki też wiedzą, że rozpoczęła się wiosna. W bocianim gnieździe, które do tej pory stało puste, coś się dzieje. Wczesnym rankiem przyleciała para bocianów. Ich gniazdo znajduje się na starym drzewie. Mieszkają w nim od kilku lat i nie jeden raz doczekali się potomstwa. Każdego roku, gdy przylatują z ciepłych krajów, dokładnie oglądają gniazdo. Padające deszcze, śnieg, wiatr i mróz uszkodziły ich dom. Trzeba je trochę poprawić. To zadanie dla bocianiego taty. Przynosi do gniazda patyki, gałązki i sprytnie umieszcza w miejscach, gdzie są dziury. Znosi też trawę, aby gniazdo było miękkie i wygodne. W tym czasie bociania mama poleciała na pobliskie pole, gdzie rolnicy rozpoczęli wiosenne prace. W poruszonej przez pług ziemi łatwo znaleźć pożywienie. Dżdżownice, myszy czy nornice to pyszny kąsek dla bocianów. Bociany odwiedzają też leżące niedaleko gniazda łąki. Można tam trafić na ślimaki, owady, jaszczurki. Kiedy wieczorem para bocianów spotkała się w gnieździe okazało się, że jest niespodzianka. Pojawiły się dwa piękne jajka, z których wylęgną się małe bociany. Bociania mama ogrzewa je swoim ciałem. Za jakiś czas pojawią się pisklęta, które będą bardzo głodne. Przez dwa miesiące ich rodzice będą znosić jedzenie, aby małe bocianki mogły zmienić się w piękne dorosłe ptaki. Późnym latem razem z rodzicami wyruszą w daleką drogę, aby zimę spędzić w ciepłych krajach. A po powrocie zbudują gniazda i założą własne rodziny.

„Co wiemy o bocianach” - rozmowa na podstawie opowiadania ( dziecko mówi co zapamiętało o bocianie i jego życiu).

„Papierowy bocian” – wykonanie bociana z papierowego talerzyka.

Dziecko wykonuje bociana wykorzystując do tego papierowy talerzyk, bibułę i kolorowe kartki. Podczas pracy należy wykonać następujące czynności:

• papierowy talerzyk zgiąć na pół
  • czarną bibułę pociąć na małe kwadraty
  • z białego brystolu wyciąć skrzydło, przykleić na nim kawałki czarnej bibuły i przykleić do tułowia
  • z czerwonego brystolu wyciąć długie cienkie paski na nogi i długi trójkątny dziób
  •  wyciąć głowę połączoną z szyją i przykleić do tułowia
  •  na głowie narysować oko
  1. „Powrót bociana” – wprowadzenie piosenki.

Zapoznanie dziecka ze słowami i melodią piosenki.

I Bocian Kacper wraca do domu.

Przed nim będzie trasa daleka.

Leci dzielnie do nas z Afryki.

Przecież gniazdo na niego czeka.

Ref:

Boćku, boćku czekamy na ciebie.

I patrzymy kiedy powrócisz.

Kiedy zrobisz porządek w swym gnieździe.

Niepotrzebne gałązki wyrzucisz.

II Długą drogę bocian pokonał.

Już zaczyna krążyć nad nami.

Wszędzie słychać kle, kle bocianie.

I przyjaźnie macha skrzydłami.

Ref:

Boćku, boćku…

Rozmowa na temat piosenki.

• Dokąd wraca bocian Kacper?
  • Skąd wraca Kacper?
  • Co czeka na niego, gdy wróci z podróży?
  • Co bocian zrobi w swoim gnieździe po powrocie?
  • Jak bocian wita się z nami po powrocie z Afryki?
  • Z ilu zwrotek składa się piosenka?
  • Czy piosenka jest smutna czy wesoła?
  • Czy piosenka jest szybka, czy wolna?

Nauka refrenu.

Dziecko powtarza za rodzicem słowa refrenu. Wypowiada tekst cicho, głośno, szeptem. Powtarza tekst z jednoczesnym wyklaskiwaniem rytmu.

Karta pracy, cz. 3, s. 55. Ćwiczenia w pisaniu litery j, J po śladzie. Dziecko chętne ćwiczy pisanie litery w liniaturze bez wzoru.