06.04.2021r. (wtorek)

Utworzono dnia 06.04.2021

WTOREK

1. „Śniadanie Julka i Jagody” – wprowadzenie litery „j”, „J” na podstawie wyrazu „jajko”.

Słuchanie opowiadania „Śniadanie Julka i Jagody” D. Kossakowskiej:

Rodzice Julka i Jagody hodują krowy i kury. Kury znoszą jajka, a krowy dają pyszne, zdrowe mleko. Julek i Jagoda jedzą śniadanie. Mama przygotowała Julkowi jajka. Mówi, że zniosła je jego ulubiona kura Jarzębatka. Siostra Julka ma jogurt. Bardzo lubi jogurty, a w szczególności te, które mają smak jagodowy. Jajka i przetwory mleczne są zdrowe. A Julek mówi, że są smakowite.

link do piosenki o literce "j"

Rozmowa na temat opowiadania:

- Jakie zwierzęta hodują rodzice Julka i Jagody?

- Kto znosi jajka?

- Skąd bierze się mleko?

- Co mama przygotowała Julkowi na śniadanie?

- Jaka kura zniosła jajko?

- Co na śniadanie je Julka?

- Jakie jogurty najbardziej lubi Jagoda?

-Co o jajkach i przetworach mlecznych mówi Julek?

Wyszukiwanie na ilustracji przedmiotów, których nazwy zawierają głoskę „j” (Karty pracy, część 3 str. 52  – dziecko ogląda ilustrację i wymienia nazwy zawierające głoskę „j”: jogurt, jagodowy, jajka, Julek, Jagoda).

„Litera J-j” – zapoznanie z literą na podstawie wyrazu „jajko”. Analiza i synteza słuchowa wyrazu „jajko”

- wybrzmiewanie sylab i głosek.

- wypowiadanie sylab połączone z klaskaniem.

- wypowiadanie kolejnych głosek wyrazu jajko.

- liczenie głosek w wyrazie jajko.

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie „jajko”;

- pokaz małej i wielkiej, litery j-J.

- budowa schematu wyrazu „jajko” z cegiełek: białych (wszystkie głoski), następnie z czerwonych (samogłoski) i niebieskich (spółgłoski); – utrwalenie pojęcia samogłoska i spółgłoska;

- układanie z małych liter wyrazu „jajko”;

- układanie z wielkich liter wyrazu „JAJKO”;

- czytanie sylab i wyrazów z poznaną literą;

– prezentacja dziecku sposobu pisania litery j-J , zwrócenie uwagi na kierunek pisania (dziecko pisze palcem w powietrzu, z zamkniętymi oczami, na dywanie, na kartce).

Karta pracy, cz. 3, s. 53. Zaznacz w wyrazach litery j J. Powiedz czy j to samogłoska, czy spółgłoska. Pokoloruj litery używając odpowiedniego koloru.

Karta pracy, cz. 3, s. 53. Poszukaj gdzie jest wyraz jajko. Podkreśl go czerwoną kredką.

Karta pracy, cz. 3, s. 54. Narysuj przedmioty, których nazwy rozpoczynają się na głoskę j. Dokończ szlaczki.

2. „Zabawy z językiem angielskim”– zakładka „zajęcia dodatkowe”.

• 1.
    Utworzono dnia 05.04.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych