ŚRODA 07.04.2021

Utworzono dnia 07.04.2021

ŚRODA - 07.04.2021

Temat1: „Mierzenie objętości wody” – zabawy badawcze.

1.„Do czego potrzebna jest woda?” – swobodne wypowiedzi dzieci. Zwrócenie uwagi na potrzebę oszczędzania wody.

2. „Jak możemy zmierzyć objętość wody?”– zabawa badawcza. Poproś rodzica o pomoc, uszykujcienaczynia o różnej objętości: np. litrowa butelka, półlitrowa butelka, litrowy słoik, szklanka, zadanie wykonajcie wspólnie:

• Wodę z litrowej butelki przelewaj do szklanek - policzile szklanek napełniłeś wodą z litrowej butelki?
  • Wodę z dwóch szklanek przelej do butelki litrowej, a z kolejnych dwóch szklanek do butelki półlitrowej –porównuj zawartość obu butelek.
  • Wodę z butelki półlitrowej przelewaj do drugiej butelki litrowej – porównaj zawartość obu butelek.
  • Jedna butelka półlitrowa stoi, a druga leży na stole –obserwuj je i oceń, czy w butelkach jest tyle samo wody, czy w którejś z nich jest więcej lub mniej wody. Czy położenie butelek zmienia objętość wody w butelce?
  • Wlej cztery szklanki wody do butelki litrowej i czteryszklanki wody do słoika litrowego –porównaj zawartość obunaczyń.

3. „Co dzieje się, gdy odlewam i dolewam wodę?” – zabawa badawcza.

• Z litrowej butelki napełnionej wodą odlej jedną szklankę. Zaznacz flamastrem ile wody zostało.
  • Odlej z butelki kolejną szklankę i zaznacza flamastrem ilość wody – czy widzisz, że wody ubywa?
  • Dwie szklanki wody wlej do drugiej butelki litrowej, zaznacz flamastrem miejsce do którego sięga woda. Porównują ilość wody w obu butelkach.
  • Czy widzisz, że kiedy odlewamy wodę, wówczas ubywa jej, aprzy dolewaniu wody, przybywa jej w butelce?

*zdjęcia dzieci podczas wykonywania doświadczeń prosimy przesłać na grupę Elfy (Messenger)

Wykonaj zadania w Kartach pracy cz. 3 str. 40-41 (6-latki), str.32-33(5-latki)

Temat 2: Liczymy do przodu i do tyłu” – zabawa matematyczna.

• Przygotuj karteczki z cyframi od 0 do 9(można wydrukować i wyciąć z karty, wykonać samodzielnie i wyciąć lub wykorzystać karteczki samoprzylepne i napisać cyfry).
  • Ułóżje w odpowiedniej kolejności.
  • Licz do przodu i do tyłu.

PDF – cyfry

Wykonaj zadania w Kartach pracy cz. 3 str. 42 (6-latki),

• „Burza w szklance wody” – zabawa oddechowa.

Dzieci zanurzają słomkę w wodzie i dmuchają tak mocno, aby powstały bąbelki. po kilku głębszych dmuchnięciach wyjmują słomkę i odpoczywają. Następnie wkładają słomkę do szklanki i nie dotykając wody i wydmuchują „dołek” w wodzie.

Religia (tylko dla 6-latków) – zajęcia dodatkowe, zakładka religia

• Cyfry