PONIEDZIAŁEK 08.06.2020

Temat kompleksowy : Muzyka wokół Nas

Temat dnia: Instrumenty perkusyjne

4,5-latki

1.„Instrumenty perkusyjne” – podział zbioru 10 elementowego na podzbiory i ponowne ich łączenie.

• Poznanie składników liczby 10,

• Wyrabianie umiejętności dodawania i przedstawiania ich za pomocą działań matematycznych,

• Rozwijanie logicznego myślenia w toku klasyfikowania i uogólniania.

Pomoce: 10 instrumentów perkusyjnych: drewnianych i metalowych ( można zastąpić przyborami kuchennymi np. łyżeczki,widelce, garnek itp.), liczmany, szarfy ( lub coś co pozwoli utworzyć kolo do zbioru), kartki z napisem od 0 do 10, znaki matematyczne: +, =,

„Ile razy?” – zabawa matematyczna. Rodzic staje tyłem do dziecka, uderza w bębenek. Dzieci liczą i układają przed sobą tyle patyczków, ile było uderzeń.

„Układamy rytm” – zabawa matematyczno – rytmiczna. Rodzic wystukuje prosty rytm i wspólnie z dzieckiem układa patyczki, następnie dzieci odtwarzają ten rytm wyklaskując. Jeżeli dzieci zrozumiały, próbują same ułożyć wystukany przez rodzica rytm, a potem wystukują go o podłogę.

„Instrumenty” - podział zbioru 10 elementowego na podzbiory i ponowne ich łączenie. Na środku leży 10 instrumentów perkusyjnych: drewnianych i metalowych oraz szarfy. Dzieci mają za zadania podzielić instrumenty na dwa zbiory: instrumenty perkusyjne drewniane i instrumenty perkusyjne metalowe. Następnie przeliczają i określają ilość instrumentów w każdym zbiorze. Wyszukują cyfrę odpowiadającą ilości elementów. Mówią, w którym jest więcej, a w którym mniej. Dodajemy razem dwa zbiory i zapisujemy za pomocą działania matematycznego na tablicy. Następnie dzielimy na zbiory pod względem kształtu: okrągłe, trójkątne, owalne i przeliczamy. Określamy, w którym jest więcej, a w którym mniej, lub gdzie jest tyle samo. Dodajemy i zapisujemy za pomocą działania matematycznego na tablicy.

2. „Fantazja” – malowanie farbą plakatową do utworu Fryderyka Chopina „Fantazja A-dur Op. 13”.

• Wprowadzenie dzieci w świat sztuki plastycznej i muzycznej,

• Wprowadzenie pojęcia: pomnik,

• Rozwijanie wyobraźni i fantazji w przedstawieniu ekspresji plastycznej.

Pomoce: ilustracja pomnika Fryderyka Chopina oraz ilustracje innych pomników, farby, kartki, pędzle, naczynia na wodę.

„Pomnik”- zapoznanie z pojęciem.

Pokaz ilustracji przedstawiającej różne pomnik np. Reksia z Bielska Białej, Syrenki Warszawskiej, Mikołaja Kopernika, Papieża Jana Pawła II, Fryderyka Chopina… Omówienie cech pomnika. ( żródło internet)

Rozpoznawanie znanych przez dzieci postaci jakie przedstawiają pomniki.

Informacje dla rodzica: Pomnik – trwałe dzieło plastyczne z dziedziny architektury lub rzeźby stworzone dla uczczenia pamięci człowieka lub wydarzenia. Pomnik powinien być umieszczony w ważnym punkcie kompozycyjnym krajobrazu lub architektury.

„Pomnik Fryderyka Chopina” - opowiadanie rodzica

Informacje dla rodzica: Pomnik Fryderyka Chopina znajduje się w Warszawie w Parku Łazienkowskim. Przedstawia postać kompozytora siedzącą pod mazowiecką wierzbą. Pomnik wykonany został przez Wacława Szymanowskiego, który wygrał konkurs w 1908. i wojna światowa przerwała jego realizację. Prace zostały podjęte dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Odlano go w brązie i w częściach we Francji, gdzie znajdował się gipsowy model, po czym, po czym przewieziono do Polski i zmontowano w warszawskich Łazienkach. Został odsłonięty 14 listopada 1926.

„Fantazja A-dur Op. 13” - słuchanie utworu Fryderyka Chopina. Omówienie cech muzyki.

„Fantazja” - malowanie farbą plakatową.

„Fantazja” – zabaw ruchowa do muzyki „Fantazja A-dur Op. 13” Fryderyka Chopina. Dziecko układa dowolną improwizacje ruchową do muzyki.

Praca z książka :

5-latki- Wiosna, s.45, 46