TYDZIEŃ OD 29.03-09.04.2021

Utworzono dnia 30.03.2021

Nauczanie zdalne - Ćwiczenia ruchowe.

Dzień dobry dzieci oraz rodzice.

Dziś przed nami ćwiczenia ruchowe.  Proszę o zagospodarowanie w pomieszczeniu trochę wolnej przestrzeni.

Proszę pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonać każde ćwiczenie.

Bardzo proszę o włączenie się Rodziców w te ćwiczenia razem z dziećmi – miłej zabawy.

1. Wprowadzenie – maszerowanie po obwodzie koła (może być wokół stołu lub po brzegu dywanu).

2. Zabawa „Deszczyk pada, słonko świeci”.

Na słowa rodzica „słonko świeci” dziecko porusza się po pomieszczeniu – może skakać, biegać. Na sygnał „pada deszcz” – dziecko kuca i robi daszek ze swoich rączek. Zabawę powtórzyć kilka razy.

3. Ćwiczenie tułowia, skłony boczne – „Tęcza”.

Dziecko siada skrzyżnie na podłodze (po turecku). Ręce wznoszą nad głowę. Na polecenie rodzica skłaniają się raz w jedną, raz w drugą stronę (na boki). Wyciągniętymi rękoma rysują w powietrzu tęczę. Skłony muszą być obszerne, bo tęcza jest szeroka.

4. Ćwiczenie mięśni brzucha „Unoszenie”.potrzebne będzie coś do podnoszenia np. piłka, gazeta, kartka papieru, plastikowy talerzyk, sznurek.

Dziecko leży na brzuchu. Ręce - wyprostowane w łokciach – wyciąga do przodu i układa na podłodze  (ponad głowę). W rękach trzyma przedmiot. Na słowa rodzica „w górę” – dziecko stara się unieść przedmiot i trzymać przez chwilę nad podłogą (można liczyć z dzieckiem do trzech). Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

5. Zabawa bieżna „ Kolorowe wozy”.

Dziecko dobiera się w parę z rodzicem lub bratem/siostrą. Jedna osoba jest z przodu, druga z tyłu i trzymają się za ręce tworząc wóz. Wóz porusza się po pomieszczeniu, na hasło rodzica „stop” – wóz musi natychmiast się zatrzymać. Zabawę powtarzamy kilka razy.

6. Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku „Wiosenne kwiaty”.potrzebne będą np. kartki papieru, albo skarpetki, albo puzzle (coś miękkiego, przez co dzieci będą mogły przeskakiwać i nie zrobią sobie krzywdy).

(Przygotowanie: Rozkładamy co kawałek - w jednej linii – rekwizyty, czyli np. skarpetki, a następnie prosimy dziecko, żeby wyobraziło sobie, że te rozłożone przedmioty, to wiosenne kwiaty, na które trzeba uważać, żeby ich nie zniszczyć.) Zadaniem dziecka jest przeskakiwanie pomiędzy przedmiotami.

7. Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Dotknij”. – potrzebna będzie książka, albo gazeta, lub kartka papieru.

Dziecko stoi, trzymając oburącz książkę – ręce są wyciągnięte do przodu i wyprostowane w łokciach. Dziecko wykonuje wymach nogą, starając się dotknąć nią trzymany przedmiot. To samo zadanie wykonują drugą nogą.

8. Ćwiczenie nóg „Rowerek”.

Dziecko leży na plecach. Nogi zgięte w kolanach unosi w górę i wykonuje ruchy, takie jak przy jeździe rowerem.

9. Ćwiczenie uspakajające – dziecko leży na plecach i spokojnie oddycha. Po upływie chwili, może wstać.

W pliku, który znajduje się poniżej, przesyłamy również propozycje dodatkowych zajęć ruchowych: