12.04.2021r. (poniedziałek)

Poniedziałek 12.04.2021.r.

W teatrze.

Temat: Jestem aktorem.

Potrzebne materiały: kukiełki wydrukowane z załączników lub narysowane przez rodzica, dwa patyczki do szaszłyków, obraz domu.

1. W poprzednim tygodniu dowiedzieliście się kim jest aktor. Dziś i wy będziecie mogli stać się aktorami. Najpierw uważnie obejrzyjcie miniprzedstawienie w wykonaniu rodzica, ilustrowane kukiełkami.

(Aktor to osoba grająca rolę w teatrze lub filmie.Spektakl to sztuka teatralna odegrana przez aktorów przed zgromadzoną publicznością.Kostium to strój aktora, który wyróżnia graną przez niego postać. Scena to miejsce w teatrze przeznaczone do wystawiania sztuk teatralnych.)

Posługując się kukiełkami rodzic opowiada:

W pewnym mieście, wśród drzew, był dom, a przed domem płot. W domu mieszkała wesoła rodzinka i kot Miauczek. Kot lubił chodzić po płocie. Czasami siedział na gałęzi drzewa i przyglądał się ptakom. Ale kiedy do Miauczka przychodziły inne koty, to robiło się bardzo wesoło i głośno.Obok domu był buda, w której mieszkał pies Hauczek. Hauczek siadał przed budą i przyglądał się kotu. Myślał: Mauczek mieszka sam w domu i ja jestem sam. Fajnie byłoby się zaprzyjaźnić. Jednak koledzy Hauczka odradzali mu ten pomysł. Mówili: no co ty, będziesz z kotem się przyjaźnił. Przecież psy z kotami zawsze walczą, a nie przyjaźnią się. Miauczek będzie cię drapał pazurami. Podobnie było u Miauczka. Miauczek też chętnie miałby za przyjaciela Hauczka, lecz i jego koledzy mówili: przyjaźń kota z psem jest niemożliwa. Hauczekbędzie cię zawsze straszył i ganiał. Nie i nie. Nie ma przyjaźni kota z psem. Zdarzyło się jednak, że ani koledzy Hauczka ani Miauczka długo nie przychodzili i zwierzęta bardzo się nudziły. Miauczek popatrzył na Hauczka, potem zeskoczył z płotu i ostrożnie zbliżył się do psa. Hauczek przyjaźnie pomachał ogonem i się uśmiechnął. Ale psiego uśmiechu kot nie rozpoznał. Więc Hauczek powoli wstał i polizał Miauczka. Miauczek zamruczał. No i co? Nikt nikogo nie goni i nie drapie pazurami! Od tej pory Miauczek przychodził często do psiej budy, a Hauczek wybiegał przed dom, na spotkanie Miauczka.

Jestem aktorem - zabawa z elementem dramy - rozwijanie mowy, wyobraźni i empatii, nabywanie umiejętności odgrywania różnych ról. Dziecko będzie grało rolę psa Hauczka, a rodzic– kota Miauczka lub odwrotnie. Spróbujcie opowiedzieć historyjkę jeszcze raz, tym razem z podziałem na role!

Np.

Hauczek: Hau, hau

Miauczek: Miau, miau

Hauczek: Hau, hau – będziesz moim przyjacielem?

Miauczek: Miau, miau – będziesz moim przyjacielem?

Hauczek: Hau, hau – lubię cię i będę twoim przyjacielem

Miauczek: Miau, miau – ja też cię lubię i będę twoim przyjacielem.

• dom
  • piesek